Instalują mi się automatycznie rożne programy i dodatki, jak temu zapobiegać. Kilka praktycznych porad.

Wiele osób zgłasza się do naszego serwisu z problemami które opisują, że : "coś mi się samo zainstalowało" .

Komputer jest tylko urządzeniem i samo się nic nie instaluje, tylko użytkownik może coś zainstalować.

Poniżej przedstawię kilka sposobów jak temu zapobiegać.

1. Pobieranie programów, sterowników z innych stron

Każdy z nas korzysta z darmowych programów np do przeglądania grafiki lub słuchania muzyki, progrm taki trzeba pobrać ze strony internetowej lecz właściciele takich stron mają na swojej stronie poza linkiem do pobrania programów także mnóstwo reklam, które do złudzenia przypominają linki do pobrania programu który nas interesuje. Niestety większość z użytkowników nie czyta dokładnie co jest napisane przy reklamie a tylko klika DOWNLOAD.

Jako przykład pokazuje stronę na której można pobrać darmowy program do przerabiania plików MP4 na AVI.

Żółtą kropką zaznaczyłem po czym można rozpoznać, że to jest reklama. Po najechaniu na strzałkę lub krzyżyk wyświetli nam się informacja o reklamie.

 
Na drugim obrazie jest dalsza część tej samej strony zaznaczyłem na żółto reklamy, jest między innymi podane czego to jest reklama ("image editor") , dopiero na czerwono jest zaznaczony plik który nas interesuje.
 
2. Instalacja programów, sterowników ze stron internetowych
 
Drugim sposobem "wciskania" użytkownikom niechcianych programów jest moment w którym instalujemy pobrany program. Najczęściej tutaj instalują nam się różne dodatki do przeglądarek.
 
W przypadku tego programu, pakiet instalacyjny chce zainstalować mi "Mixi.DJ Toolbar" (cokolwiek by to było) nie chce tego u siebie na komputerze. Domyślnie jest zaznaczona opcja Install i gdybym kliknął dalej program by mi się zainstalował, odznaczenie tej opcji pozwoli nam uniknąć niechcianego oprogramowania.
 

Niestety tak łatwo firmy dystrybucyjne się nie poddają i zaraz po uniknięciu jednej instalacji pokazuje nam się kolejna.
Tym razem jest to program "RegClean Pro" tutaj wystarczy kliknąć DECLINE aby nam się to oprogramowanie nie zainstalowało.

3. Usuwanie niechcianych programów i dodatków.
Ta opcja jest zalecana dla osób które posiadają doświadczenie, w przeciwnym wypadku zalecamy skontaktować się z serwisem komputerowym.
Większość programów i dodatków można usunąć samodzielnie, należy otworzyć panel sterowania i w systemie Win7 wybrać opcję "Odinstaluj program" (w systemie XP "Dodaj lub usuń programy") następnie na liście programów odnaleźć niechciany program i go odinstalować.
Wszelkie dodatki do przeglądarek tzw. "paski wyszukiwania" typu ASK, Bing itp mają w nazwie Toolbar.

Jeżeli pomimo odinstalowania program lub dodatek nadal się włącza należy skontaktować się z serwisem komputerowym.
 

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – -
Serwis komputerów Warszawa HELPme.waw.pl
tel.730-26-78-78
e-mail : konrad@projektyKJR.com.pl
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Zadaj o naprawę komputera
Napisz do nas...
Wyślij


 Avoir ce gadget